Sytuacja sławskiego Pałacu

Za oknami zima, a my wracamy do sprawy, o której informowaliśmy państwa jeszcze latem. W sierpniu bowiem w Sądzie Rejonowym we Wschowie, w drodze licytacji komorniczej firma MTM Industries Sp.z.o,.o. z Kalisza została nowym właścicielem Kompleksu pałacowo - parkowego w Sławie.

Sam pałac ma aż 2 800 m² powierzchni a położony jest na pięknej ponad 4 ha działce ze wspaniałym drzewostanem nad Jeziorem Sławskim.
Po wojnie Pałac był siedzibą Domu Dziecka, jednak ze względu na duże koszty funkcjonowania obiektu, Starostwo Powiatowe we Wschowie postanowiło przenieść dzieci do mniejszych budynków a Pałac sprzedać. Kiedy po kilku latach od sprzedaży, nabywca popadł w długi, Pałac został przejęty przez komornika. W kilku kolejnych licytacjach komorniczych nie udało się wyłonić nowego właściciela a obiekt z dnia na dzień popadał w jeszcze większą ruinę.
Na szczęście znalazł się jednak kupiec, który w stosunku do sławskiego zabytku ma ambitne plany.
Jak poinformował nas Prezes Zarządu MTM, pan Tomasz Raczek, w pierwszym etapie obiekt musi zostać zabezpieczony. W kolejnym, po uzyskaniu zgody konserwatora zabytków, wycięte zostaną wysokie samosiejki, które przez lata rozprzestrzeniły się na terenie Kompleksu.
Po inwentaryzacji obiektu, w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz władzami gminy, spółka zadecyduje o przeznaczeniu obiektu. Jako, że zdajemy sobie sprawę z tego jakie znaczenie ma to miejsce dla mieszkańców Sławy, chcielibyśmy przywrócić mu dawny blask - dodał nowy właściciel.