Działo się na drogach - miniony weekend w powiecie wschowskim

Kontrole trzeźwości kierowców, pomiary prędkości, stany techniczne pojazdów to jedynie namiastka działań podejmowanych przez policjantów, w szczególności ruchu drogowego. Wzmożone działania wykazują, że sprzyjające warunki pogodowe źle wpływają na zachowania kierowców, którzy decydują się na jazdę w stanie nietrzeźwości, jak i wciskających mocno pedał gazu w obszarach zabudowanych bądź centrach miast.

Przykładów weekendowych było dużo. Serię zdarzeń drogowych zapoczątkował w sobotę (20 lipca) przed godz. 11.00 kierujący VW golfem, który na prostym odcinku drogi pomiędzy Starym Strączem a Przydrożem wyprzedzając ciągnik rolniczy doprowadził do czołowego zderzenia z prawidłowo jadącą Toyotą. W tym zdarzeniu ucierpiały cztery osoby. Kilka godzin później w trakcie kontroli policjanci zatrzymali uprawnienia 32-letniemu kierowcy, który uzyskał już wcześniej 24 punkty karne. Kilka godzin później, tuż po 20.00 patrol ruchu drogowego skierowany został na jedną ze stacji paliw w Sławie, gdzie zachowanie kierującego wzbudziło podejrzenie u zgłaszających, że mógł przyjechać pijany. Badanie trzeźwości u 44-latka wykazało prawie 2,5 promila. W tym samym czasie policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę BMW, który jechał w kierunku Sławy. Jak się okazało 41-latek postanowił wsiąść „za kółko” mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Sobotnie wyczyny nieodpowiedzialnych zachowań na drodze zakończył kierowca, który tuż po godz. 20.00 w Tarnowie Jeziernym potrącił idącego drogą 59 - letniego pieszego i zbiegł z miejsca zdarzenia. Na szczęście pieszy doznał ogólnych potłuczeń ciała, a policjanci ustalają dane kierującego.

Niespełna pięć godzin później, tuż po północy (21 lipca) patrol monitorujący stan bezpieczeństwa w Sławie zwrócił uwagę na osobowego VW, którego kierowca jechał slalomem i najeżdżał na krawężniki. Policjanci postanowili to sprawdzić. Jak się okazało za kierownicą siedział 27 - letni obywatel Ukrainy, którego badanie trzeźwości wykazało 2,5 promila. Trzy godziny później w centrum Sławy, na skrzyżowaniu ulic Waryńskiego i Odrodzonego Wojska Polskiego lekkomyślny 19 – letni kierowca Audi nie dostosował prędkości i uderzył w budynek kamienicy. Niezbędna była interwencji OSP ze Sławy z uwagi na to, że w pojeździe zakleszczone zostały osoby, które następnie przetransportowano do szpitali we Wschowie i Głogowie. Tuż po godzinie 9.00 we Wschowie policjanci interweniowali w stosunku do 44 - letniego rowerzysty, który wydmuchał prawie 3 promile. Niewiele mniejszy wynik osiągnął 36- letni kierowca Peugeota, który wjechał „z promilami” na trasę odbywającego się w Lubogoszczy Triathlonu.

Ponadto policjanci nałożyli mandaty za przekroczenia prędkości w terenach zabudowanych. Wschowska Policji prowadzić będzie wzmożone kontrole w szczególności pod kątem piractwa drogowego i nietrzeźwych kierowców. Każda informacja niepokojąca sprawdzana będzie skrupulatnie.