Widmo pryszczycy

Ćwiczenia dotyczące zagrożenia chorobą zakaźną odbyły się 20.10.2016. Organizatorem ćwiczeń był Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Starostwo Powiatowe we Wschowie , Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sławie i Powiatowy Lekarz Weterynarii w Żaganiu.

Pryszczyca to bardzo groźna choroba zakaźna zwierząt i Sztab Zarządzania Kryzysowego przyjął za obiekt ćwiczeń właśnie tą jednostkę aby sprawdzić gotowość poszczególnych służb i inspekcji w obliczu poważnego zagrożenia.

O godzinie 9:00 Inspekcja Weterynaryjna informuje podczas zwołanego spotkania kryzysowego Starostę Powiatu , Burmistrza Gminy Sława i wszystkie służby z tego terenu o zagrożeniu ogniska pryszczycy w miejscowości Wróblów.

Starosta zapytuje poszczególne służby jak wygląda ich gotowość do działania przy tego typu zagrożeniu. Służby raportują jakimi siłami mogą wesprzeć działania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się choroby , Powiatowy Lekarz Weterynarii właściwy dla terenu występowania zagrożenia (Powiat Wschowa , Gmina Sława) wydaje dyspozycje związane z zabezpieczeniem terenu , śluzami , matami dezynfekcyjnymi , kontrolami środków transportu i pobieraniem prób w gospodarstwie i zakładzie utylizacyjnym.

Po rozdzieleniu zadań osoby odpowiedzialne przekazują dyspozycje swoim podwładnym , informowane są jednostki potrzebne do wykonania powyższych zadań , ściągani na służbę są dodatkowi policjanci , strażacy , jednostki OSP i wolontariusze.

Zaczyna się zabezpiecznie gospodarstwa rolnego w śluzy , pojawiają się tablice ostrzegawcze i specjalne środki nadzoru nad terenem zagrożonym pryszczycą.

W tym czasie w pensjonacie Słoneczko trwa szkolenie dla wszystkich Powiatowych Lekarzy Weterynarii i Inspektorów Działów Zakaźnych dotyczące zagrożenia chorobą , dezynfekcji i prawidłowego postępowania podczas tego typu zagrożeń.

W przeciągu trzech godzin zamknięte i zabezpieczone zostaje gospodarstwo rolne a na głównych drogach w naszej gminie strażacy budują specjalne maty dezynfekcyjne dla samochodów przemieszczających się po naszym terenie. Policja wspomaga Straż Pożarną i pilnuje aby nikt nie mijał miejsca dezynfekcji.

o godzinie 13.30 w gospodarstwie zostają pobrane próby. Inspektor Marcin Sacha i Barbara Wojewoda-Kotwica czuwają nad zachowaniem protokołu przy pobieraniu materiału zakaźnego. Akcję obserwuje grupa Lekarzy Weterynarii z województwa lubuskiego , którzy oceniają zachowanie i odpowiednie przygotowanie służb Inspekcji Weterynaryjnej.

O godzinie 14.30 Powiatowy Lekarz Weterynarii Maciej Szubiak informuje o konieczności pobrania prób od martwego cielęcia przewiezionego do zakładu utylizacyjnego w Ciepielówku.

Grupa Lekarzy Weterynarii udaje się do Krzepielowa w celu nadzorowania prawidłowego pobrania prób w zakładzie utylizacyjnym "Promarol"

o godzinie 15.00 Lekarz Weterynarii Paweł Żygadło pobiera w obecności inspektorów i Powiatowego Lekarza Weterynarii serce martwego cielęcia w specjalnie przygotowanej do tego typu badań hali. Zakład Promarol jako jeden z nielicznych w naszym kraju zakładów dysponuje specjalnym budynkiem przeznaczonym do działań związanych z najgroźniejszymi zagrożeniami zakaźnymi na jakie można być narażonym.

Na tym ćwiczenia kończą się , ruch na drogach powiatu się normalizuje , maty dezynfekcyjne zostają usunięte. Kolejny raz okazało się, że służby działające na terenie powiatu wschowskiego , Sztab Zarządzania Antykryzysowego i Inspekcja Weterynaryjna potrafią w obliczu poważnego zagrożenia zmobilizować się i zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby poza nasz teren. Podziękowania za gotowość należą się wszystkim, którzy brali udział w tej akcji. Każdy mieszkaniec naszego terenu może czuć się bezpiecznie. Działania służb związane z ogniskiem choroby zostały zaopiniowane bardzo pozytywnie przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Józefa Malskiego, Starostę Powiatu Wschowskiego Marka Boryczkę i Przewodniczącego Rady Powiatu Wschowskiego Waldemara Starostę.

galeriaa.jpg

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież