KOPERTA ŻYCIA

Zachęcamy jednostki samorządu terytorialnego, ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje pozarządowe do rozpowszechniania inicjatywy informacyjnej jaką jest „koperta życia” w razie wypadku lub nagłej choroby, która ma na celu zapewnienie m.in. seniorom (zwłaszcza samotnym), czy też osobom przewlekle chorym, bezpiecznego funkcjonowania w miejscu zamieszkania.

Koperta życia składa się z karty informacyjnej, plastikowej koperty z nakleją „Koperta życia”, która powinna znaleźć się w lodówce oznaczonej naklejką: „Tu jest koperta życia”. Karta informacyjna zawiera następujące dane: imię, nazwisko, PESEL właściciela „Koperty życia”, dane osób, które należy powiadomić w razie interwencji, informacje o zdiagnozowanych chorobach, uczuleniach, przyjmowanych lekach oraz ich dawkowaniu. Dane te wypełnia właściciel koperty życia, które potwierdza lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Tak przygotowane informacje są ważne przez rok.

W razie wypadku – zapisz w komórce numer kontaktowy pod hasłem ICE

Innym sposobem ułatwienia pracy służbom ratowniczym jest umieszczenie w telefonie komórkowym numeru do kontaktu z osobami bliskimi w nagłych wypadkach pod hasłem ICE – międzynarodowy skrót od słów „In Case of Emergency” (w razie wypadku). Pod pozycją ICE, w spisie numerów telefonów w komórce, powinien znajdować się numer telefonu do najbliższej osoby, która będzie mogła udzielić podstawowych informacji na temat osoby wymagającej pomocy, m.in. o grupie krwi, przebytych chorobach, czy przyjmowanych lekach. To znacznie przyspiesza udzielenie skutecznej pomocy medycznej. ICE jest niezastąpione nie tylko w przypadku wypadków komunikacyjnych, ale także w innych sytuacjach: gdy zgubi się dziecko, ktoś straci przytomność albo nie potrafi podać swoich danych osobowych – wtedy ułatwia kontakt z rodziną takiej osoby.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież