Badanie „Bezpieczni w Pracy 2024”, przytoczone przez "Gazetę Wyborczą", wskazuje na problem przemęczenia w Polsce. Przebadano 1034 pracowników (bez kadry zarządzającej) oraz 200 pracodawców. Wyniki pokazują, że pracownicy średnio pracują około 41 godzin tygodniowo, natomiast przedsiębiorcy deklarują, że pracują prawie trzy godziny więcej. To więcej niż wynika z danych Eurostatu za 2023 rok, gdzie Polacy poświęcali średnio 39,3 godzin na obowiązki zawodowe, co plasuje nas w czołówce najdłużej pracujących krajów Europy (po Grecji i Rumunii).
W efekcie tak długiego czasu pracy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy odczuwają zmęczenie i brak motywacji. Pracownicy częściej wskazują na nadmiar obowiązków, zmęczenie fizyczne oraz wypalenie zawodowe. Z kolei dla pracodawców zmęczenie często wiąże się z rutyną, nudą i brakiem satysfakcji z pracy.
Zmęczenie psychiczne jest bardziej powszechne niż fizyczne – 47% pracowników deklaruje, że odczuwa je często lub codziennie, a pracodawcy zgłaszają podobny poziom zmęczenia psychicznego, choć rzadziej skarżą się na zmęczenie fizyczne (30%).
Badanie pokazuje, że najmłodsi pracownicy (do 24 lat) pracują średnio 39,05 godzin tygodniowo, ale najczęściej zgłaszają wyczerpanie fizyczne. Najdłużej pracują osoby w wieku 25-34 lat (41,56 godzin tygodniowo) i to one najczęściej odczuwają zmęczenie psychiczne.