,,W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów”

Z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej w Zaborze oraz Stowarzyszenia ,,ZA BOREM”, 15 czerwca 2021 r., Muzeum Ziemi Wschowskiej odwiedzili uczniowie klas 1-3 ze szkoły podstawowej w Zaborze, którzy w ramach projektu: ,,W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów” finansowanego ze środków ,,Fundacji PZU z Kulturą” oraz Urzędu Gminy, wzięli udział w warsztatach współprowadzonych przez członków Sławskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego ,,Ocalić od Zapomnienia”.

Uczniowie zostali podzieleni na grupy, w czasie gdy pierwsza z nich była oprowadzana po lapidarium i starym mieście, pozostali uczestnicy zajęć zwiedzili ekspozycję muzealną w siedzibie przy pl. Farnym 3, gdzie na muzealnym dziedzińcu czekali na nich członkowie Sławskiego Stowarzyszenia wraz ze sprzętem do współczesnych poszukiwań skarbów. Podczas warsztatów p.t.: ,,Mali poszukiwacze skarbów”, dzieci zapoznały się ze sposobem działania wykrywaczy metali, kamer penetrujących oraz sprzętu nurkowego. Na trawniku muzealnego dziedzińca ukryte zostały najróżniejsze przedmioty, których próbę odnalezienia podjęli nasi mali poszukiwacze. W tym samym czasie druga grupa odkrywała skarby wschowskiej architektury, po zwiedzeniu lapidarium i klasztoru, uczniowie wrócili do Muzeum aby zamienić się ze swoimi kolegami.