Stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia"

Sława to nie tylko miasto turystyczne ale i miejsce na Ziemi z bardzo bogatą historią, kryjącą się m.in w Parku Miejskim, kościołach czy niegdyś przepięknym a obecnie popadającym w ruinę Kompleksie Pałacowo Parkowym.

Pewnego jesiennego popołudnia, ubiegłego roku spotkała się kilkuosobowa grupa sławskich pasjonatów historii, która postanowiła założyć stowarzyszenie o kierunku historyczno eksploracyjnym.
Od planów do realizacji nie upłynęło wiele czasu, bowiem przed kilkoma tygodniami w zielonogórskim sądzie zarejestrowane zostało Sławskie Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne „Ocalić od zapomnienia”, którego prezesem został pan Zbigniew Jaroszewski. Ojciec pana Zbigniewa był założycielem Izby Pamięci Narodowej która niegdyś mieściła się przy ul. Waryńskiego 7.
- Przed zapomnieniem chcemy ocalić m.in. artefakty i pamięć tych którzy tu i mieszkali zostawiając cząstkę siebie począwszy od pradziejów do czasów współczesnych po II WŚ – informuje prezes stowarzyszenia.
- Nie wszystkim wiadomo że na wyspach jeziora Sławskiego bardzo dawno temu zlokalizowane były osady zamieszkiwane przez lokalne plemiona. Od ponad dwóch lat prowadzone są tam prace archeologiczne w tym także podwodne. Nieformalnie uczestniczyliśmy w tych pracach. Jesteśmy pełni energii i mamy szereg pomysłów. Pragniemy również by na terenie Sławy powstało muzeum sławskie tym bardziej, że w naszym gronie są osoby które na co dzień w sposób profesjonalny zajmują się archeologią, muzealnictwem oraz kolekcjonerzy. Kilku z nas to płetwonurkowie z wieloletnim doświadczeniem znający doskonale lokalne wody. Informację tą kierujemy do ludzi dobrej woli, regionalistów, historyków, przyrodników i wszystkich którzy nas chcą wesprzeć. Licząc na zrozumienie i wsparcie zainteresowanych podajemy adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – dodał Prezes Zbigniew Jaroszewski.
Sławskie Stowarzyszenie Historyczno – Eksploracyjne „Ocalić od zapomnienia” znaleźć można oczywiście również na facebooku, do czego serdecznie zachęcamy.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież