Sadzenie lasu trwa

Tegoroczna zima uraczyła nas obfitością wody w lesie, wytwarzając idealne warunki na przyjęcie młodego pokolenia lasu. Prace odnowieniowe w Nadleśnictwie Sława Śląska rozpoczęły się już w marcu, a to jeszcze nie koniec.

Tej wiosny sławscy leśnicy przy pomocy Zakładów Usług Leśnych posadzą ponad 1,2 mln sztuk sadzonek,aż 22 gatunki drzew i rodzimych krzewów!
Wśród nich są 4 gatunki iglaste, takie jak królowa polskich lasów Sosna, świerk, modrzew oraz jałowiec. W tym roku posadzimy aż 18 gatunków liściastych, z czego najwięcej będzie sadzonek dęba, brzozy oraz buka, w ich skład wchodzą również gatunki biocenotyczne czyli takie, które w przyszłości będą stanowiły bazę pokarmową dla zwierząt i owadów, np. czereśnia ptasia, grusza oraz porzeczka czarna.
Tegoroczne sadzonki zostały wyhodowane w szkółkach sąsiednich Nadleśnictw: Nowa Sól, Wolsztyn i Babimost. To dzięki nim zasoby sławskich lasów co roku się powiększają.
Od kilku lat część powierzchni zrębowych odnawiane jest poprzez siew sztuczny. Pracownicy Nadleśnictwa, przy użyciu ręcznych siewników, wysiewają ponadkilogram nasion sosny na 1hektar powierzchni wymagającej odnowienia.
Odnowienia naturalne jest to sposób coraz częściej doceniany i stosowany w lasach, jest on również najbardziej zbliżony do procesów występujących w naturze. Polega to na przygotowaniu powierzchni w taki sposób, żeby umożliwić obsiew naturalny z pozostawionych nasienników,czyli drzew najlepszej jakości pozostawionych na powierzchni zrębowej, lub obsiew boczny z drzew sąsiedniego drzewostanu. Ingerencja leśników polega jedynie na przygotowaniu gleby, lekkim zaoraniu, aby nasiona padły bezpośrednio na odkrytą ziemię, a nie na suche igliwie.W bieżącym roku do odnowienia naturalnego wytypowaliśmy około 76 hektarów z powierzchni przeznaczonych do wyrębu.
Zaletą, takiego sposobu odnowienia lasu jest fakt, że młode pokolenie wyrasta z nasion drzew przystosowanych do lokalnych warunków glebowych i klimatycznych, zatem będzie ono zdecydowanie bardziej odporne na pojawiające się tu szkodniki.
Przyroda sama zapewni nasiona i sama je z wiatrem obsieje, wyręczając nas z tej roli. Warunek jest jeden – musi wystąpić tzw. rok nasienny, czyli dobry urodzaj nasion. U sosny taki rok nasienny zdarza się przeciętnie co dwa lata.
Liczba sadzonek sadzona na każdy hektar to od 5 do 8 tysięcy sztuk, natomiast za około 100 lat z tego samego hektara lasu pozyskamy od 350 do 500 drzew, czyli w miejsce jednego wyciętego na zrębie drzewa sadzimy co najmniej 10 młodych.
Trzeba również zauważyć, że lasy zajmują na ten moment około 30 % powierzchni całego kraju i wskaźnik ten cały czas powoli rośnie. Jest to bardzo dobry wynik biorąc po uwagę, iż tuż po II wojnie światowej lesistość ledwie przekraczała 20%.Tu w Sławie również lasu przybywa, już dzisiaj możemy pochwalić się lesistością na poziomie powyżej 50%.
 
galeriaa.jpg
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież