16 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na świecie, każdego roku ponad 7 milionów ludzi umiera z powodu palenia tytoniu. Do roku 2030 ta liczba może wzrosnąć powyżej 8 milionów.

Używanie tytoniu jest groźne dla każdego, niezależnie od płci, wieku, rasy, pochodzenia kulturowego czy edukacji. Przynosi cierpienie, chorobę i śmierć.

Tytoń jest jedynym legalnym produktem konsumpcyjnym, który szkodzi każdemu, kto jest narażony na jego działanie. Dym tytoniowy zawiera ponad 4.000 związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg środków toksycznych. Nie ustalono żadnego bezpiecznego poziomu narażenia na dym. Szkodzi on nie tylko osobom palącym, ale także tym, które same nie palą, ale narażone są na przebywanie w zadymionym pomieszczeniu - tzw. biernym palaczom. Jest szczególnie szkodliwy dla: niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów.

W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Nałóg ten jest przyczyną ponad 80 proc. zachorowań na raka krtani i płuca, co drugi na nowotwór gardła, co trzeci jamy ustnej i przełyku, co czwarty nowotwór wątroby, co piąty rak żołądka, co drugi przypadek raka dolnych dróg moczowych i jedno na dziesięć zachorowań na raka nosa i zatok. Dym papierosowy jest także przyczyną raka jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, raka nerki i białaczki szpikowej. Średnio blisko 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu ( http://onkologia.org.pl/palenie-tytoniu/ ).

Pamiętać należy, że nikotynowy nałóg pogarsza jakość życia na długo przed śmiercią, powodując poważne skutki zdrowotne. Palacze są szczególnie narażeni na:

choroby układu oddechowego – rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę,
choroby układu krążenia – chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty,
inne choroby: raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku, wrzody żołądka oraz dwunastnicy, przepukliny jelitowe, choroby oczu (katarakty, niedowidzenia, degenerację plamkową), impotencję, upośledzenie płodności.
U palaczy wcześniej występują zmarszczki, opóźnia się gojenie ran oraz zaostrza się stan wielu schorzeń skóry (np. trądziku oraz łuszczycy). Palenie doprowadza również do przebarwienia i pokrycia kamieniem zębów, wystąpienia nieświeżego oddechu i żółcenia palców.

Osoby palące tytoń, które chcą rozstać się z uzależnieniem mogą skorzystać z programu profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP), który realizowany jest przez NFZ w woj. lubuskim.

Program adresowany jest do osób powyżej 18 roku życia, które palą papierosy. Celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, poprawa świadomości w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu oraz poprawa dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia od tytoniu w szczególności dla osób obciążonych chorobami układu krążenia, układu oddechowego i nowotworowymi, a w konsekwencji zmniejszenie kosztów leczenia chorób odtytoniowych.

Badania w kierunku POChP zrobić można w:

Niepublicznym ZOZ KOLMED, Międzyrzecz, ul. Chopina 18, tel. 95 742 04 38
Więcej informacji można uzyskać na stronie Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia: http://www.nfz-zielonagora.pl/…/Program_profilaktyki_choro…/

Informacje jak rzucić palenie można uzyskać także na stronie:

Jak rzucić palenie http://jakrzucicpalenie.pl/
bądź zadzwonić (od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 – 19.00) do

Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801 108 108, 22 211 80 15

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież